banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Tibi: Almanya İslam’ın önünde teslim oluyor

Euro İslam'ın fikir babası İslam uzmanı Bassam Tibi Alman devletinin İslam’ın önünde teslim olduğunu iddia etti

06 Nisan 2018 Cuma 13:52
Tibi: Almanya İslam’ın önünde teslim oluyor
 


İntertürk

Suriye kökenli Alman siyaset bilimci Bassam Tibi Alman’yanın İslam siyasetini sert biçimde eleştirdi. Uzun yıllar Göttingen Üniversitesinde görev yapmış olan ve Euro-İslam fikrinin öncülerinden Profesör Tibi dün (Perşembe) „Neue Zürcher Zeitung“ Gazetesine verdiği demecinde „Devlet İslam’ın önünde teslim oluyor“, diye konuştu.

Eleştirel bir İslam tartışmasının bastırıldığını söyleyen Tibi, Almanya’da şuan tartışılan İslam’ın aidiyet meselesinin, bu dinin çeşitliliğini dikkate almadığından dolayı yanlış yöne gittiğini savundu. Tibi, „Tek bir İslam yoktur“
, diye konuştu.

Tibi’ye göre Almanya’daki Müslümanların yaklaşık yüzde 90’ı paralel toplumlarda yaşıyor. Tibi, „Çoğu zaten dâhil olmak istemiyor” dedi. Bunun sorumluluğunun sadece göçmenlerde olmadığını, bunda Almanların ve yanlış bir uyum kavramı anlayışının da sorumluluğunun olduğunu vurgulayan bilim adamı, „uyum yurttaş kimliğinin kabulü demektir”, dedi. Kimliğin de vatana ait olduğunu söyleyen Tibi, bu çıkartıldığı takdirde ise hiç birşey kalmaz”, diye konuştu.

Tibi ayrıca Alman İslam Konferansı’nı da eleştirdi. Alman İslam Konferansı’nın bir „sahtekârlık toplantısı” olduğunu ve Almanya’nın sadece „yurtdışından fianse edilen ve İslamcı” olan dört dernek ile diyalog sürdürdüğünü söyleyen Tibi, liberal Müslümanların bundan dışlandığını ifade etti.

Tibi Diyanet İşleri Türk İslam Birliği - DİTİB’i „AKP’nin bir enstrümanı” olarak adlandırdı. DİTİB’in Almanya’daki Türkleri bağımsız bir cemaat ve böylece Türk dış politikasının bir enstrümanı olarak muhafaza etmek istedğini söyleyen Bassam Tibi, DİTİB’in son yıllarda Alman devletinden uyum projeleri için aldığı milyonların „çılgınlık“ olduğunu ilave etti. Tibi, „Oysaki her aptal DİTİB’in uyuma hizmet etmediğini biliyor“, diye konuştu.

yb

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4