banner3

04 Aralık 2023 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Türk-Alman Yazarlar Birliği: Endişeliyiz

TAB (Türk-Alman Yazarlar Birliği), Hollanda-Türkiye kriziyle bağlantılı gelişmeler üzerine yaptığı basın açıklamasında durumun endişe verici olduğunu ifade etti.

13 Mart 2017 Pazartesi 20:06
Türk-Alman Yazarlar Birliği: Endişeliyiz
 

İntertürk - Köln

Kısa adı TAB olan (Türk-Alman Yazarlar Birliği), Hollanda-Türkiye kriziyle bağlantılı gelişmeler üzerine bir basın açıklaması yayınladı. Mahmut Aşkar imzası ile yayınlanan ve durumun endişe verici olduğu belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

''Almanya-Türkiye arasındaki siyasî gerilimin hemen ardından Hollanda ile yaşanan krizin varmış olduğu boyut bizi son derece endişelendirmektir. Hollanda hükümetinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’na hiçbir diplomatik kuralla bağdıştırılamayacak derecede kaba muamele yapması ve durumu protesto eden Hollanda Türklerine, köpekli ve atlı polislerinin saldırmasını şiddetle kınıyoruz.

En son gelişmeler ışığında özellikle şu konularda son derece endişeliyiz:

Öteden beri var olan Türkiye karşıtlığının, son yıllarda birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, ideolojik bir özellik kazanması ve bir siyasî harekete dönüştürülmesinden endişeliyiz!

Başlangıçta Avrupa’da, “aşırı sağcı, yabancı düşmanı, İslam karşıtı” gibi görülen marjinal akımların zamanla merkezin sağında ve solundaki siyasî partilere de sıçramış olması, bu endişemizi daha da artırmaktadır.

İnsan hak ve hürriyeti, demokrasi, ırkından ve inancından bağımsız olarak eşitlik, milletlerin kendi kaderini tayin hakkı, düşünce özgürlüğü gibi insanlığın daha nice ortak değerinin beşiği zannettiğimiz Avrupa’da, sözkonusu Türkler/Müslümanlar olunca, bu değerlerin hiçe sayılmasından endişeliyiz!

Soğuk Savaş döneminde Avrupa’nın karşıtı olarak görülen “Sovyetler Birliği”nin yerine şimdi de Türkiye’yi koyma çabalarından son derece endişeliyiz!

Avrupa Türklerinin, ne yaşadıkları ülkeye, ne de anavatan Türkiye’ye kendilerini yeterince ifade edemediklerinden dolayı, daha çok mağdur olmasından ve hedef tahtası hâline getirilmesinden endişeliyiz.

Özellikle Avrupa Türklerinin kışkırtıcı bazı mihrakların oyununa gelmesinden ve siyasî polemiğin ve öfkenin, aklıselimin önüne geçmesinden endişeliyiz.

Fakat Türk-Alman Yazarlar Birliği (TAB) olarak, ülkemizde yapılacak referandumdan “evet” de çıksa, “hayır” da çıksa, tarihten gelip geleceğe yürüyen Türkiye’nin yoluna devam edeceğinden asla endişe duymuyoruz!''

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4