banner3

10 Ağustos 2022 Çarşamba

DİTİB Alman mühtedilerle biraraya geldi

Türkiye zor ama güvenilir bir ülke

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk Türkiye'nin "zor ancak güvenilir bir partner olduğunu" söyledi.

13 Haziran 2016 Pazartesi 14:52
Türkiye zor ama güvenilir bir ülke
 

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk: "Türkiye zor bir ülke fakat bölgede en güvenilir ülke"

- "İstisnasız tüm kriterler yerine getirildiğinde vize muafiyeti olacak"


Berlin - AB Konseyi Başkanı Donald Tusk Türkiye'nin "zor ancak güvenilir bir partner olduğunu" söyledi.

Tusk Alman Bild gazetesine verdiği mülakatta Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğine işaret ederek, ''Türkiye zor bir ülke fakat bölgede en güvenilir ülke, ve şu anda zor bir durumla karşı karşıya; her hafta  terör saldırıları, Suriye, Irak ve İran'la güvensiz sınırlar. İlaveten iki milyondan fazla sığınmacı. Bu nedenle onlara hem dayanışma göstermeli fakat aynı zamanda eleştiri yapabilmeliyiz." dedi.

Donald Tusk, "Türkler ne zaman vize muafiyeti alacak?" sorusuna "İstisnasız tüm kriterleri yerine getirdikleri zaman. Müzakereler muhtemelen ekim ayına kadar sürer fakat sürekli ilerleme sağlıyoruz." cevabını verdi. 

Donald Tusk Türkiye'nin AB üyesi olup olmayacağı sorusunu ise ''Mevcut durumunda olmayacak'' şeklinde cevapladı.

Brexit konusu

Tusk, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılıp ayrılmaması konusunda yapılacak referandumla ilgili olarak da, ''Kahin değilim. Sadece İngilizlerin ayrılmaya karşı oy kullanmalarını ümit ederim. Kesinlikle tarihi bir an ve bazı eski şeyler geride kalacak ve yeni bir şeylerin başlangıcı olacak. Ancak pahalıya patlayacağı bilinse bile  AB'nin yaşamaya devam edeceğinden eminim.'' ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin AB'den ayrılmasının tabii ki AB'yi etkileyeceğini ifade eden Tusk, ''Her aile bilir ki bir ayrılış travmatiktir. Ekonomik olarak her AB üyesi olduğu kadar ilk önce İngiltere kendisi dezavantaja sahip olacaktır. Siyasi olarak ise ayrılık AB ülkelerindeki radikal AB karşıtlarını ateşleyecektir. İngilizlerin ayrıldıkları gün düşmanlarımız şampanya içecektir. Onlara bu imkanı tanımamak için elimizden geleni yapmalıyız.'' diye konuştu.

(AA) Cüneyt Karadağ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4