banner3

04 Aralık 2023 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Almanya'da Mültecilere Türkler kucak açtı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine sığınan ve çoğu müslüman olan sığınmacılara Türkler kucak açıyor.

09 Haziran 2016 Perşembe 13:59
Almanya'da Mültecilere Türkler kucak açtı
 

Almanya'daki sığınmacı yurtlarında genel olarak 18:00'de akşam yemeğinin verilmesi, verilen yemekleri ise saklayıp sonradan ısıtma imkanı olmamasından dolayı kaldıkları yerde iftar yapamayan sığınmacılar, bu ihtiyaçlarını camilerdeki iftar salonlarında gideriyorlar. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln'de ramazan ayı boyunca her gün bin 100'den fazla kişiye iftar veriyor ve iftara gelenlerin yüzde 90'ını başta Suriyeli olmak üzere mülteciler oluşturuyor.

Köln- Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine sığınan ve çoğu Müslüman olan Suriyelilere bu ülkelerdeki Türkler kucak açıyor.

Almanya'daki sığınmacı yurtlarında genel olarak 18.00'de akşam yemeğinin verilmesi, verilen yemekleri ise saklayıp sonradan ısıtma imkanı olmaması nedeniyle kaldıkları yerde iftar yapamayan sığınmacılar, bu ihtiyaçlarını camilerdeki iftar salonlarında gideriyor.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln'de ramazan ayı boyunca her gün bin 100'den fazla kişiye iftar veriyor ve iftara gelenlerin yüzde 90'ını başta Suriyeli olmak üzere sığınmacılar oluşturuyor.

İftara gelen sığınmacılar arasında bu yıl özellikle çocuklu ailelerin çokluğu dikkati çekiyor.

- "Türkler sayesinde kendimizi evimizde gibi hissediyoruz"

Ülkesindeki savaştan önce öğrenci olduğunu anlatan Suriyeli Lokman, AA muhabirine yaptığı açıklamada iç savaştan kaçarak önce Türkiye'ye gittiğini, bir yıl çalıştıktan sonra ise zorlu bir yolculuğun ardından Almanya'ya geldiğini söyledi. Lokman, "Burada Türkler sayesinden birlikte iftarımızı açıyoruz ve çok güzel bir ramazan geçiriyoruz. Burada hayat daha iyi gerçekten. Maşallah Almanya'nın yarısı Türk ve dolayısıyla yaşamak kolay geliyor, Müslümanlar çok olduğu için yabancılık çekmiyoruz." diye konuştu.

Ailesiyle 6 ay önce Suriye'den kaçarak Almanya'ya gelen Ahmet Mikail de gerek Türkiye'de gerekse Almanya'da kendilerine kucak açan Türklere teşekkür etti.

Mühendis olmak istediğini belirten Mikail, "Biz buraya Türkler güzel yemek verdiği için geliyoruz, yoksa kaldığımız yurtta yemekler hiç güzel değil. Elhamdülillah yiyoruz, doyuyoruz, Türklerin eline sağlık, et veriyorlar, pilav veriyorlar, çorba veriyorlar." dedi.

DİTİB iftar sorumlusu Ekrem Ceşen, bu yıl iftara gelenlerin tamamına yakınının sığınmacılar olduğunu, bu ihtiyacı gören Türk vatandaşlarının ise onlara yer açmak için iftarı evlerinde yapmayı tercih ettiklerini anlattı.

Ramazan boyunca kapılarının herkese açık olduğunu dile getiren Ceşen, iftar salonlarına ilginin her geçen gün arttığını, kapasitelerinin üzerinde hizmet vermeye başladıklarını kaydetti.

(AA) Mesut Zeyrek

Anahtar Kelimeler: Mülteciler Almanya Ditib

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4