banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Almanya'daki Türkler uyumlu ama dışlanmış

Emnid tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Türkler Almanya'ya uyumlu, ancak kendilerini dışlanmış hissediyorlar.

16 Haziran 2016 Perşembe 13:50
Almanya'daki Türkler uyumlu ama dışlanmış


İntertürk - Köln
Yasin Baş

Almanya’da yaşayan her iki Türkten birinin İslami kuralları Alman yasalarından daha çok önemsediği ortaya çıktı. Emnid Kamuoyu Araştırma Şirketi'nin yaptığı bir ankete göre Türk kökenli Müslümanların yüzde 47’sinin „Benim için dini kurallar yaşadığım ülkedeki yasalardan daha önemlidir” cümlesini benimsediği ortaya çıktı. Dikkat çeken ise bu cümleyi benimseyenler arasında olan birinci nesil göçmen Türklerin oranının yüzde 57 ile sonraki nesillere göre daha yüksek olduğu. İkinci ve üçüncü nesiller arasında bu oran yüzde 36’da kalıyor.

Münster Üniversitesi'nde görev yapan kültür ve din sosyoloğu Prof. Dr. Detlef Pollack öncülüğünde 1200 kişi üzerinde yapılan anket Perşembe günü Berlin’de kamuoyuna tanıtıldı. Araştırmanın sonuçları birinci neslin çocuklarının baba ve dedelerine göre daha az dini vecibeleri yerine getirdiklerini ortaya çıkardı. Birinci neslin çocuk ve torunları daha az ibadet ediyor ve daha az camiye gidiyor, bayanlar ise daha az başörtüsü takıyor.

Gençler de dindar

Ancak bu gerçeklik gençlerin kendilerini çok dindar olarak tanımlamadıkları anlamına gelmiyor. Birinci nesil Türk ve Türk kökenlilerin yüzde 62’si kendini çok dindar olarak görüyor. Sonraki nesillerde ise bu oran yüzde 72‘ye çıkıyor. Araştırma sorumlusu Detlef Pollack bu bulguyu şu şekilde açıklıyor: „Bir ihtimalle verilen cevaplar ‚gerçekten yaşanılan‘ dini hayatı yansıtmak yerine kültürel kökene bağlılığı yansıtıyor”.

Araştırmaya göre ikinci ve üçüncü nesil birçok konuda „gurbetçilerden” daha fazla entegre olmuş. Bu örneğin okul mezuniyetleri, Almanca dil bilgisi ve Almanlarla ilişkilerin daha yüksek olmasında kendini gösteriyor. Pollack, „bunlara rağmen ikinci ve üçüncü nesil kültürel kimlikte birinci nesilden daha fazla ısrarcı” diyor.

Eksik Kabul

Türkiye kökenliler Doğu Almanalar ile kıyasla kendilerini daha az dışlanmış hissediyorlar. Ancak Türk kökenliler kabul edilmemekten şikayetçiler. Yüzde 54’ü şu cümleyi benimsiyor: „Ne kadar gayret göstersem de, ben bu toplumda kabul görmüyorum”.

Almanya’da yaşayan birçok Türk kökenli insan ayrıca İslam’ın haksız bir şekilde şiddet ve fanatizm ile bir kefeye konulduğunu düşünüyor. Anketi oluşturan araştırmacılar ise Almanya’daki mevcut negatif İslam imajı ile burada yaşayan bir kısım Müslüman’ın dogmatik düşünceleri arasında bir bağlantı olduğunu dile getiriyorlar.
 

Ankete katılan Türkiye kökenlilerin yüzde 32’si Hz. Muhammed (s.a.v.) zamanında var olan toplum yapısına geri dönülmesini destekliyor. Yüzde 36’sı ise sadece İslam’ın mevcut sorunları çözebileceğini dile getiriyor. Yüzde 23’ü ise diğer cinsten olan insanlarla tokalaşmayı kabul etmiyor. İslam’ın yayılması için şiddet benimseyenlerin oranı ise yüzde 7’de bulunuyor.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4