banner3

21 Nisan 2024 Pazar

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Camilere saldırılar aydınlatılamıyor

Almanya'da Müslümanlara karşı şiddet olayları artmaya devam ediyor: 2016 senesinde ibadethanelere karşı 24 saldırı gerçekleşti. DİTİB bu sayıyı ’’kaygı verici’’ olarak değerlendiriyor.

29 Haziran 2016 Çarşamba 13:13
Camilere saldırılar aydınlatılamıyor
 

Berlin - Almanya'da Müslümanlara karşı şiddet olayları artmaya devam ediyor: 2016 senesinde ibadethanelere karşı 24 saldırı gerçekleşti. DİTİB bu sayıyı ’’kaygı verici’’ olarak değerlendiriyor.  
Konuyla alakalı bir haber yayınlayan Taz gazetesi ilginç bulgulara dikkat çekti ve faillerin yakalanmadığını ortaya koydu. Almanya’da en son kaydedilen cami saldırısı Schwerin kentinde gerçekleşti. Kimliği belirsiz kişiler nisan 2016 sonlarında caminin camını parçaladı. Görünen o ki, failler kendilerini güvende hissediyorlardı: Olay gün batışına doğru gerçekleşti – failler görülmeden kaçabildi.
Bu birçok saldırı içinden sadece bir tanesi idi. Federal Almanya’da bu yıl 24 siyasi motifli cami saldırısı gerçekleşti. Tageszeitung (taz) Gazetesinin verdiği habere göre, Yeşiller Partisi, Federal İç İşleri Bakanlığına konuyla ilgili bir soru önergesi yöneltti. Partinin aldığı cevapta, polisin kışkırtıcı slogan ve yazılar, mala zarar ve yaralama suçlarından soruşturma yürüttüğü öğrenildi. Bir olayda ise kundakçılıktan soruşturma açıldığı bildirildi. Saarland Bölgesinde bulunan Neunkirchen kentinde ki bir caminin avlusuna iki molotof bombası atıldı. Yangın biryerlere hasar vermeden kendiliğinden söndü.
Bununla birlikte Müslümanlara karşı şiddet olayları artış gösterdi. 2015 senesinde eyalet polis teşkilatları toplam 55 cami saldırısı tespit etti. İstatistiklerde cami-cemiyet dernekleri gibi Müslümanların diğer kuruluşlarına yapılan saldırılar yer almadı.
İslami bir kuruluş olan DİTİB ise geçen yıl (2015)‘de toplam 99 cami saldırısı tespit etti. İki yıl önce ise bu sayı sadece 12 idi. DİTİB Başkanı Nevzat Yaşar Aşıkoğlu bu sayıları en son ‘‘kaygı verici’’ olarak değerlendirdi. Bu arada eyalet iç işleri bakanları da olaylara tepkilerini ortaya koydu: Eyalet polis teşkilatları gelecekte ‘‘İslamdüşmanlığı‘‘nı özel bir suç alanı olarak istatistiklere almayı kararlaştırdı.
 
Sadece beş şüpheli bulundu
 
Suçların aydınlanması hala düşük: Polis bu yıl camilere yapılan saldırılar ile bağlantılı sadece beş şüpheliyi tespit edebildi. Taz Gazetesine konuşan Yeşiller Partisi iç politikalar uzmanı Monika Lazar bu oranı ‘‘şok edici düzeyde düşük‘‘ olarak değerlendirdi ve ‘‘Bu güvenlik birimlerinin işlerinde ciddi hata ve eksikliklerin olduğunu göstermektedir‘‘ dedi.
En son Leipzig Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma Almanya’da İslamdüşmanlı’ğının yüksek olduğunu ortaya koymuştu. Yapılan araştırmada kişilerin yüzde 41’i Müslümanlar’ın ülkeye girişinin engellenmesi gerektiği tezini savunmuşlardı. Bununla birlikte her üç kişiden biri de ‘‘yabancılara karşı direnmek‘‘ için şiddet kullanımını meşru görmüşlerdi. 

(Yasin Baş)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4