banner3

03 Mart 2021 Çarşamba

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

Çek Cumhuriyeti'nde başörtüsü kavgası

Çek Cumhuriyeti'nde okula başörtülü gelen müslüman kız çocuğu nedeniyle okul müdürüne tehdit emaili yağdı. Arkadaşları ve okul müdürü müslüman kıza sahip çıkıyor.

06 Mayıs 2016 Cuma 16:27
Çek Cumhuriyeti'nde başörtüsü kavgası
 

Köln-İntertürk

Çek Cumhuriyeti'nin Almanya sınırına yakın yerleşim yerlerinden 50 bin nüfuslu Teplice kenti başörtüsü kavgası ile gündeme oturdu. Şifalı suları nedeniyle meşhur bir kur bölgesi olan kentin gündeme gelmesine okuldaki başörtülü bir öğrenci nedeniyle aşırı sağcılar tarafından okul müdürü Zdenek Bergman'a gönderilen tehdit emailleri neden oldu.

Teplice'deki hadise tüm ülkenin bir numaralı gündem maddesi olurken Alman Der Spiegel dergisinin konuyu ele alması daha geniş kitlelerce bilinmesine yol açtı. Serbest gazeteci Keno Verseck'in haberine göre Yemen asıllı 17 yaşındaki kız öğrenci Eman Ghaleb'in okula başörtüsü ile gelmesi bazı aşırı sağ ve İslam karşıtı çevreleri harekete geçirdi. Gönderilen emaillerde 2003 yılından beri Teplice'de yaşayan kız öğrencinin okula alınmaması istendi. Okul müdürü Bergman'a göre ise okuldaki müspet davranışları ile bilinen akıllı ve kurallara uyan Eman Ghaleb'in okuldan uzaklaştırılması için herhangi bir neden yok. Tehdit emaillerini gönderenler ise başörtüsünü İslam'ın propagandası olarak değerlendiriyorlar ve okul müdürünü hain mi yoksa vatansever mi olduğunu ispata çağırıyorlar.

Okul müdürü tehditlere Facebook'taki sayfası üzerinden verdiği cevapta müslüman öğrenciye sahip çıkarken, kızın okul arkadaşları da yine Facebook'ta yayınladıkları bir video ile Eman Ghaleb'e sahip çıktılar. Kameralara konuşan öğrenciler 'Biz hıristiyanız. Arkadaşımızı başörtüsü nedeniyle okuldan atacak olanlar önce bizi atmalı. Arkadaşımızın yanındayız' şeklinde konuşurken aşırı sağ grup ve partilerin hadiseyi ülke çapında bir İslam karşıtı kampanyaya dönüştürme çabaları da sürüyor. 

Çek Cumhuriyetindeki aşırı sağ partiler kız öğrencinin başörtüsünü Avrupa'da hıristiyanlığın çöküşünün başlangıcı olarak sunup islamofobiyi güçlendirici propagandalarını sürdürürken kitle partileri de kendi duruş noktalarına göre pozisyonlarını ortaya koyuyorlar. 2013 yılında da Çek Cumhuriyeti'nde benzer bir olay yaşanmış, bir okul müdürü başörtüsü nedeniyle iki öğrenciyi okuldan uzaklaştırmış, ancak daha sonra mahkeme tarafından bunun ayrımcılık olduğu ortaya konmuştu. Politik analizciler, kız öğrenciye okul arkadaşlarının sahip çıkmasını çok önemli bir medeni davranış örneği olarak değerlendirirken, ekonomistler hadisenin ülkenin turizmini olumsuz yönde etkileyebileceği üzerinde duruyorlar. Teplice bölgesi sağlık turizmi nedeniyle bir çok Arap ülkesince bilinen ve ilgi gören bir yer.
 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4