banner3

29 Eylül 2023 Cuma

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Kuzey Kutbu mescitleri

Norveç'in Tromso kentindeki El Nur ve El Rahma mescitleri, Kuzey Kutbu'na en yakın Müslüman ibadethaneleri olarak öne çıkıyor

28 Haziran 2016 Salı 18:36
Kuzey Kutbu mescitleri
 

Yaklaşık bin Müslümanın yaşadığı Tromso kentinde, mescitler İslam'ın anlatılması ile cenaze, evlilik gibi en temel konularda müminlere hizmet veriyor

50 bin nüfuslu kentteki Müslümanlar, okul veya iş yerlerinde namaz kılarken zorluklarla karşılaşıyor


Tromso -  Kuzey Kutbu'na en yakın mescitler, Norveç'in Tromso kentinde yer alıyor. El Rahma ve El Nur mescitleri, küçük olsalar da hem bulundukları coğrafi konum hem de kentteki Müslümanları bir araya getirme ve İslam'ı anlatmada büyük bir görev üstleniyorlar.  

Al Rahma, 50 bin nüfuslu Tromso'nun Gronnegata Caddesi'ndeki yeşil bir binada yer alıyor. Camında Kabe ve Mescid-i Nebevi fotoğraflarının bulunduğu, aslında eski bir ev olan mescit, son 20 yıldır Müslümanların dualarıyla ve Kur'an-ı Kerim'le yankılanıyor.

Girişi arkadan olan mescit, küçük olsa da kapısı sadece Müslümanlara değil İslam hakkında bilgi almak isteyen herkese açık. Daha çok Afrikalıların gittiği iki katlı mescitte, sadece namaz kılınmıyor. Ramazan ayında oruçlarını burada açan Müslümanlar, birbirleriyle de mescit sayesinde tanışıyor.

Al Rahma'dan yaklaşık 300 metre uzaklıkta ise diğer bir mescit El Nur bulunuyor. Al Rahma gibi eski bir eve kurulu olan mescit, daha büyük olduğu için merkez olarak da niteleniyor. Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı yerlerin olduğu merkezde, çocuklara İslami bilgiler ve Kur'an-ı Kerim de öğretiliyor. 

Büyük bir cami yapılmasına izin verilmedi 

El Nur'un kurucusu Andrew Wenham, merkezi 2006 yılında yapmaya başladıklarını belirterek, "Gelip Tromso'daki halimizi ve burada çok sayıda Müslümanın olduğunu gören bir Suudi'den destek aldık. Geldi ve çok küçük bir merkezimiz olduğunu gördü. Almak istediğimiz bir yer vardı, finansal olarak yardımcı oldu." dedi. 

Avustralyalı olan Wenham, merkezin yetersiz geldiğini, Tromso'nun sembolü olabilecek büyük bir cami inşa etmek istediklerini ancak yerel hükümetin izin vermediğini de anlattı. 

Mescit cemaatinden Eritre asıllı Abdalla Muhammed Ali ise Tromso'da yaklaşık bin Müslümanın yaşadığını, bunların bir kısmını sığınma kamplarında kalan Suriyeli ve Afganların oluşturduğunu ifade etti. 

"Bu mescit Müslümanlar için bir referans noktası"

El Nur'da Müslüman olmayan Norveçlilere de İslam hakkında bilgi verdiklerini anlatan Ali, mescidin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, "Norveç'in kuzeyindeyiz. Sadece 6-7 saatlik bir araba yolculuğuyla Kuzey Kutbu'na varıyorsunuz. Burada hava koşulları çok zor. Ramazanda güneş hiç batmıyor. Kışları sürekli gece oluyor. O yüzden de burada bir referans noktası olması çok önemli. Bu mescit de Müslümanlar için bir referans noktası." diye konuştu.

İslami bilgiler, evlilik, cenaze, bayramlar gibi her konuda Müslümanların mescitle irtibata geçebildiğine işaret eden Ali, özellikle gençler açısından El Nur'un büyük önem taşıdığını kaydetti.  

Ali, cemaatin ve kurucuların ellerinden geleni yaptığını dile getirerek, "Ancak kardeşlerimizin manevi ve maddi desteklerine ihtiyacımız var." sözleriyle yardım çağrısında bulundu. 

"Namaz kıldığımızı gördüklerinde bize bağırıyorlar" 

Somalili Mohammed Josef Moe ise okulda namaz kılarken güçlükle karşılaştığını belirtti. Moe, "İşte veya okuldayken teneffüslerde veya aralarda namaz kıldığımızı görüyorlar. Bize bağırıyorlar, bize kızıyorlar. Burada namaz kılmamanız gerekiyor diyorlar. Karşı karşıya kaldığımız en önemli sorun bu." dedi.

Namaz kılmanın dini açıdan zorunluluk olduğunu hatırlatan Moe, şöyle konuştu:

"Eğer okulda veya işteysek ya da nerede olursa olalım, namaz vakti geldiği zaman yaptığımız şeyi bırakıp namaz kılmamız gerekiyor. Bizi mazur görürler. Müdahale etmeleri, bize bağırmaları gerekmiyor. Havanın soğuk olduğu zamanlarda dışarısı donuyor. Nasıl dışarı çıkıp namaz kılalım? Sınıfta namaz kıldığınız zaman size bağlıyorlar. Teneffüslerde herkes istediği şeyi yapıyor. Bazıları müzik dinliyor. Ancak siz namaz kılarsanız, o anda ders olmasa bile  gelip size bağlıyorlar. Bunun amacı nedir anlamıyorum." 

Cemaat, mescitlerin İslam hakkındaki gerçekleri anlatmada büyük öneme sahip olduğu, Norveç halkıyla diyaloğa girerek, bu gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olacağı kanısında.  

(AA) Hasan Esen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4