banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Macaristan'da Osmanlı dönemine ait tekke bulundu

Macaristan'ın Zigetvar kentinde TİKA tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği türbeyi bulma amacıyla başlatılan kazı çalışmalarında, Osmanlı dönemine ait tekke kalıntılarına ulaşıldı.

11 Temmuz 2016 Pazartesi 16:29
Macaristan'da Osmanlı dönemine ait tekke bulundu
 

Anadolu Üniversitesi Sanat Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Deveci: ''Özellikle tekke kısmında seramik ve günlük kullanım eşyalarıyla karşılaştık. Bunların değerlendirilmesiyle de burada gerçekten de bir Osmanlı yerleşkesi olduğu gerçeği ortaya çıktı''

Pecs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pap: 
''Ortaya çıkarılan bu yapının gerçekten tekke olarak kullanıldığı konusunda birçok kanıtımız mevcut. Tekkenin 4'te 1'ini ortaya çıkardık. Geri kalan kısmını ise gelecek sene ortaya çıkaracağız''

Mimar Meral Özdengiz Başak:  
''Kazı çalışmalarında ortaya çıkan bulgular, yazılı kaynaklarda, görsel malzemelerde, coğrafi çalışmalarda ve jeofizik çalışmalarda elde ettiğimiz bulguları doğruluyor. Ayrıca bu bölgenin 17. ve 18. yüzyıla ait plan çizimlerinde türbe, cami, tekke ve kışla yapısını görüyoruz. Bugün burada kazılarda ortaya çıkan buluntular da bu çizimleri doğruluyor''Zigetvar - Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği Zigetvar'daki türbenin bulunduğu bölgede Osmanlı dönemine ait tekke bulundu.


Macaristan'ın Zigetvar kentinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği türbeyi bulma amacıyla başlatılan kazı çalışmalarında, Osmanlı dönemine ait tekkenin kalıntılarına ulaşıldı.

Kazıdaki Türk ekibinde yer alan Anadolu Üniversitesi Sanat Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Abdullah Deveci, yaptığı açıklamada, TİKA'nın desteğiyle başlatılan proje kapsamında 2015 yılındaki çalışmalarda, Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği türbenin bulunduğunu söyledi.

Bu yılki çalışmalarda ise önce Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan caminin kalıntılarının, şimdi ise tekkenin bulunduğunu dile getiren Deveci, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Daha önce yapılan jeofizik çalışmalarda bölgede üç bölümlü bir yapının, arkasında ise kare planlı bir binanın bulunduğu anlaşılmıştı. Bu alanda yaptığımız çalışmalarda cami yapısının temellerine ulaşıp, türbe-cami ilişkisini somutlaştırdık. Var olan örneklerden de biliyoruz ki, camilerin kıble tarafının arka tarafında türbe yapıları bulunur. İstanbul'daki Süleymaniye'nin yanı sıra bunun birçok örneği mevcut. Burada da aynı durum söz konusu. Daha önceki jeofizik çalışmalarda camiyi revak tarafından U biçiminde çeviren bir yapı ya da odalar dizesi de görünüyordu. Kazılarda da U planlı tekke odalarına ulaştık.''

(AA) Mehmet Yılmaz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4